Hračky pre najmenších a čiernobiela kolekcia

Určite ste už počuli, že novorodenci zle vidia. Zrak je pri narodení dokonca naším najmenej rozvinutým zmyslom. Oproti dospelému je zrak novorodenca len zhruba na piatich percentách ostrosti. Čo to presne znamená? A čo s tým robiť?

Najprv jedno upokojenie pre mamičky: vidí vás! Novorodenci vidia na vzdialenosť asi 20 až 30 centimetrov, pri dojčení tak dohliadnu na tvár svojej matky. Vďaka tomu ju dokážu veľmi rýchlo rozoznať od ostatných ľudí.

Zato pestrofarebné hračky ich nezaujmú. Počas prvých týždňov a mesiacov života je deti vidia len šedé rozmazané fľaky. Také fľaky (teda hračky) ich nelákajú, a teda ani nerozvíjajú ich zrak a ďalšie schopnosti, ako je potrebná motorika.

Mnoho prieskumov dokázalo, že novorodenci naopak najlepšie vidia to, kde sú veľké kontrasty a výrazné tvary. Ideálne preto sú čiernobiele hračky alebo knižky s výraznými obrázkami.

Je ťažké si predstaviť, ako rýchlo sa svet dieťaťa mení. Kľúčovú úlohu v tomto dynamickom procese hrá práve zrak, ktorý sa počas prvého roka života veľmi rýchlo vyvíja. Deti sa musia naučiť ho správne používať a nacvičiť napríklad aj to, aby oči pracovali zároveň. Aj to je dôvod, prečo bábätká škúlia, pretože ešte nemajú zvládnutú koordináciu oboch očí.

Pomôcť s tak náročným učením sa dá jednoducho. Stačí zrak dieťaťa správne stimulovať pomocou výrazných a vysoko kontrastných čiernobielych hračiek. Zvýšite tak detskú zvedavosť a záujem o okolie.

Keď upútate pozornosť dieťaťa, zároveň precvičujete jeho pamäť a celkovo pomáhate rozvoju jeho nervového systému. Práve čiernobiele hračky patria k základným kameňom montessori prístupu k rozvoju zmyslového vnímania a poznávanie sveta.

Uistite sa, že poskytujete svojmu dieťaťu dostatok zaujímavých vecí k videniu. Často ich meňte tak, aby dieťa okolo seba malo doslova neopozerané podnety, ktoré budú budiť jeho pozornosť. Rovnako ako nám dospelým i deťom sa po čase veci opozerajú, preto je dôležité vymieňať napríklad hračky zavesené nad postieľkou alebo v kočíku.

Počas prvých mesiacov života sa zrak samozrejme zlepšuje. Dieťa sa postupne učí rozoznávať nielen kontrasty, ale postupne pribúdajú aj jednotlivé farby a jeho svet sa stáva farebnejšími. Vo veku okolo jedného roka už dieťa vidí podobne ako dospelý človek. Správna stimulácia v začiatku života je však zásadná. Dobrý vývoj zraku je navyše kľúčový pre rozvoj ďalších schopností dieťaťa ako treba lezenie

Sme si toho vedomí, preto sme pre vaše deti pripravili unikátnu čiernobielu kontrastný kolekciu s názvom Čiernobiela pre najmenších.

 

Najpredávanejšie

5
19 1519
Značky
 

Stránka 1 z 2 - 14 položiek celkom

Ďalšie produkty

Stránka 1 z 2 - 14 položiek celkom