V SR nadeľuje Ježiško, v USA Santa Claus, v Rusku zase Dedo Mráz

Všetci vieme, že na Vianoce nájdeme pod stromčekom vianočný nádielku. A že nám ju doniesol Ježiško. Ako to ale majú v iných krajinách? Kto im nadeľuje darčeky na Vianoce? A čo nájdu vaše deťom pod tým vašim stromčekom? Pre oneskorencov, čo ešte darček nemajú, alebo teda pre oneskorencov Ježiška, Santa Clausa atď., Tu máme pár tipov :-)

My sa tešíme na Ježiška

V SR to je jasné, kto by u nás nepoznal Ježiška. Ide o malé Jezuliatko, ktorému nosili dary k jeho narodenia, a ono teraz nosí darčeky všetkým dobrým deťom. Nadeľuje na Štedrý deň, teda 24. decembra a darčeky pod stromček donesie nepozorovane otvoreným oknom. Rodinu potom upozorní zazvonením na zvonček. A ako veľa rôzne veľkých detí upozorňuje, zásadne podozrivé je, že v podobnú chvíľu si zrovna niekto z rodičov potrebuje odskočiť :) U našich severných susedov darčeky prináša svätý Mikuláš, nedeje sa tak ale 5. decembra ako u nás, ale až na Štedrý deň .

Dobre poznáme tiež amerického Santa Clausa. Zaujímavé ale je, že skôr nemávali typický červený oblek. Ten získal až vďaka firme Coca Cola, ktorá ho začiatku minulého storočia do svojej reklamnej kampane obliekla do firemných farieb. Vianočné darčeky rozváža na saniach v noci z 24. na 25. decembra a deti si ich rozbaľujú ráno. Aj keď má Anglicko veľa spoločného s Amerikou, nie je to Santa, kto nadeľuje darčeky. Sane ale áno, s tými jazdí starý chlapík, ktorému hovoria Otec Vianoc. Deťom darčeky schováva do pančúch zavesených na krbe.

V Rusku to majú trochu inak. Prevahu má pravoslávne kresťanstvo, a tak deti dostávajú vianočné nádielku až 7. januára. Darčeky vozí Dedo Mráz, ktorý prichádza na saniach z ďalekej Čukotky v sprievode krásnej Snehulienky.

V Taliansku, tak tam je to trochu zmätok. Niektorým deťom prináša darčeky Babbo Natale - chlapík podobný nášmu Mikulášovi, ktorý na saniach prichádza až z Fínska. Nádielka sa potom rozbaľuje buď na Štedrý deň, alebo druhého dňa ráno. Iným deťom však priváža darčeky žena, tzv. Čarodejnica Befata, a to až 7. januára. V Nemecku tiež nie je situácia celkom jednoznačná. Na severe deťom nadeľuje starý dedko Weinachstmann, naopak na juhu krajiny dostávajú nádielku od jezuliatka, ktoré nazývajú Christkind. Jezuliatko nadeľuje aj v Dánsku, ktorému hovoria Julemand. Za pomocníkmi má však malých škriatkov, ktorí sa nazývajú Nisser. Nadielka je 24. decembra.

V Argentíne je to všetko naopak. Vianoce sa oslavujú 6. januára, kedy v tejto krajine panuje horúce leto. Hlavným chodom večera je pečený páv a veľa exotického ovocia. Darčeky deťom nadeľuje kôň Magi, ktorému sa pred dverami necháva voda a seno.

Kidtown.cz má darčeky pre deti každého veku.

Ak vám ešte stále pre deti chýba nejaká hračka, potom ste u nás správne! Máme veľký výber krásnych hračiek a každé dieťa tu nájde niečo, čo ho baví a rozvíja.

Najmenší môžu napríklad spoznávať farby nielen v knižkách, ale napríklad aj s krásnymi drevenými okruhliakmi (Rainbow buttons) vo farebnom prevedení siedmych farieb dúhy, s viditeľnou štruktúrou dreva. Sú navrhnuté v odstupňovaných veľkostiach s mierne vyrovnanými povrchmi pre vyváženie a stohovanie. Sú vhodné na zlepšenie koordinácie ruka-oko, k spoznávanie farieb, rozvíjanie logického myslenia a zapojenia sa do hry.

Pre rozvoj jemnej motoriky alebo prvé jednoduché počty a farby je skvelé Počítanie a navliekanie ovocia. V sade nájdete niekoľko druhov dreveného ovocia - jablko, hruška, banán, citrón, hrozno, ktoré majú autentickú farbu. Deti môžu precvičiť farby, môžu si spočítať, koľko druhov ovocia majú, koľko je kusov z každého druhu. Sada obsahuje tiež dve zelené šnúrky s drevenými pevný koncom, na ktoré deti ovocie navliekajú a krásne tak precvičujú a hlavne zlepšujú jemnú motoriku.

Klasickou a veľmi obľúbenou voľbou pre trojročné deti sú Dúhové kamienky, o ktorých ste mohli počuť ako o Rainbow pebbles. S kamienkami môžu deti zostavovať krásne obrazy podľa predlohy - farebné motýle, veselú žirafu, krásne autíčko a mnoho ďalších. Alebo stavať úplne podľa svojej fantázie. Vďaka farebným kamienkom sa prirodzene učia farby a tým že kamienky rozlične stláčajú v ruke zase precvičujú jemnú motoriku. Precvičovať môžem tiež počty.

 

Kamarát do nepohody nesklame

Novinkou a veľkým hitom tohtoročných Vianoc sú Squišíci (Squishable). Hoci by sa mohlo zdať, že plyšové hračky sú len pre malé deti, opak je pravdou. V USA, odkiaľ plyšové hračky pochádzajú, sú práve medzi tínedžermi absolútnym hitom. Menšie deti ich ale samozrejme tiež milujú, stávajú sa spoločníkmi do postieľky aj na cesty. Vyberať môžete z roztomilých zvieratiek, ovocia a jedla alebo siahnuť po veľkom či malom mraku s dúhou, ktorý hravo nahradí vankúš. Tak čo, bude to chobotnička, malý Corgi, avokádo ako živé, ružový donut či včielka, zmrzlina, hamburger alebo baby koala?

 

Kapla je jednoducho klasika

V žiadnej rodine by nemala chýbať drevená stavebnica Kapla, tú deti poznajú dobre zo škôl a škôlok. Deti si s ňou vyhrajú už zhruba od troch rokov, ale ako uvádza výrobca, je to vlastne hračka od troch do sto rokov. A naozaj, v rodine si stavebnicu užijete všetci! Kapla je precízne vyrobené drevená stavebnica, z ktorej drievok postavíte bez lepidla, skrutiek alebo spojok rôzne zvieratká, domy, lode náš Ježiško vám tento rok pri kúpe stavebnice s počtom  200 kusv drievok navyše pribalý10 drievok, pri kúpe stavebnice Kapla 280 až 20 drievok navyše. Verte nám, kocky navyše sa vždy hodia.

Deti milujú magnetické Magna Tiles

Radosť malým staviteľom urobí tiež magnetická stavebnica Magna Tiles. Stavebnica obsahuje ploché stavebné kusy rôznych tvarov a všetky majú po celom svojom obvode zabudované magnety - jednoducho sa na seba hranami lepia. Deti zo stavebnice postavia krásne zámky, stajne, katedrály, pyramídy, vesmírne plavidlá a mnoho ďalších stavieb. Jednotlivé kúsky sa líšia farbou, a tak sú stavby farebné a veselé. Deti môžu využiť svetlá a stavby presvietiť. A hlavne oceníte skutočnosť, že deti nielen rozvíja svoju fantáziu a kreativitu, ale aj to že sa veľa vecí naučia. Zistia, čo je a ako funguje magnet a prečo niektoré strany k sebe priľnú a iné sa odpudzujú. Precvičia si jemnú motoriku, ale tiež matematiku - naučia sa totiž rozpoznávať rôzne geometrické tvary. Porozumia napríklad tomu, že štvorec sa skladá z dvoch pravouhlých trojuholníkov. Prirodzene porozumejú priestorovému vnímaniu.

Guma, ktorá rozveselí každý peračník

Ak hľadáte len nejakú drobnôstky pod vianočný stromček, maličkosť na vianočné besiedku do školy, k Mikulášovi alebo do adventného kalendára, odporúčame vám siahnuť po skladacích gumách od Iwako. Sú to rôzne zvieratká - pandy, dinosaury, jednorožce, malej sovy a iné, ktoré sa predávajú buď jednotlivo alebo v plných blistroch. Jednotlivo balená zvieratká sú ideálne práve ako drobnosti napríklad do adventného kalendára a blistery na vianočné besiedku, kedy si deti môžu obsah balenia rozdeliť medzi seba.

Pro školák zábavné edukační pomůcky

Máte doma školáky a chtěli byste jim ulehčit učení nových věcí? Zkuste to s našimi edukačními pomůckami. Například s modelem kostry či torzem těla s vyndavacími orgány bude po Vánocích v biologii či prvouce válet. Pomůcky máme i pro jiné předměty: matematiku, chemii či fyzikuZ matematiky můžeme doporučit jednu z nejoblíbenějších pomůcek - Barevné kruhy na učení zlomků. Sáhnout můžete ještě po dalších dvou variantách - zlomky ve čvercích či v řadách.

Klasikou je volba puzzlí. Ty s více kousky udělají dětem radost a na dlouho je zaměstnají. Například 300kusové máme s krásnými motivy:  tvarované puzzle ve tvaru vesmírné rakety, tvarované puzzle prales či dinosauři nebo s obrázky žraloků. Nebo vyberte fosforeskují s 500 ks - Glow in the dark puzzle.

No a pokud byste rádi věděli víc nebo vybírali z dárků šitých přímo určitému věku, pak neváhejte a koukněte na tipy v naší Vánoční sekci. :)