Kousak sprievodcaprievodca

Neviete si rady s výberom?

Potrebujete pomôcť s výberom vhodného Kousaku? Tak to ste na správnom mieste! Nižšie Vám podrobne vysvetlíme viac, aké tvary a tvrdosti sú vhodné v ktorých prípadoch a nielen to! Pre niektorých z Vás tieto informácie nebudú hrať úlohu, pretože ste sa jednoducho zamilovali do tvaru, farby alebo tvrdosti a vyhovuje Vám všetko. Sú však jedinci, ktorí majú špecifické potreby a požiadavky a preto je tu náš sprievodca, ktorý pokryje všetko, čo by ste o hryzaní mali vedieť, aby ste si vybrali ten správny Kousak.

1)VEK HRAJE ÚLOHU

Pre bábätká a batoľatá (do približne 2,5 rokov veku): Odporúčame Baby Grabber, slučka sa veľmi dobre drží bábätku už od 2 mesiacov a rameno je dosť dlhé, aby dosiahlo na stoličky a pritom dosť krátke, aby si ho nestrčil až príliš hlboko. Baby Guitar je to isté ako Baby Grabber iba sme pridali textúru na rameno, k lepšej senzorické stimulácii. Oboje sa veľmi dobre držia už maličkým rúčkam.

Od veku 2,5 rokov a vyššie: skvelou voľbou sú Grabber, Texturovaný Grabber, alebo / a Y-CHEWS.

Pre kohokoľvek od 5 rokov a vyššie: Kousaky v tvare prívesku sa už stávajú vhodnou alternatívou. Vzhľadom k tomu, že sa nosia na krku ako prívesky, odporúčame ich až od 5 rokov a vyššie. Veľa rodičov ich dáva deťom oveľa skôr, ale je potrebný zvýšený dohľad.

Pre deti 6-7 rokov a vyššie: môžete pridať aj Násadky na ceruzku.

Poznámka: Toto nie sú nemenná pravidlá, cez ktoré nejde vlak. Je veľa bábätiek, ktoré používajú rovno štandardné Grabber a rýchlo pochopia, že si ho nemajú zarážať až na mandle. Veľa rodičov dáva deťom prívesky oveľa skôr ako až v piatich rokoch. Je to na Vás, len majte svoje deti pod dohľadom aby ste vedeli v prípade potreby zasiahnuť.

2) AKÉ ZUBY PRI HRYZENÍ POUŽÍVA? ZADNĚ, PREDNÉ, ALEBO OBOJE?

Keď pozorujete skôr hryzenie zadnými zubami, budete potrebovať Kousak podlhovastý, aby sa na tie zadné zuby dostal. Brick Stick, Krypto Bite, Bite Saber,

Ak prevažuje hryzenie zubami prednými a črenovími máte oveľa širší výber, pretože na tvare až tak nezáleží. Môžete si vybrať ktorýkoľvek z tvarov. 

Ak si nie ste istí, vyberte vždy tie, ktoré sa dajú hrýzť aj na stoličkách.

Dochází k prokousnutí nebo deformaci kousaného​předmětu? 

Všetky Kousaku máme v TROCH farebne odlíšených tvrdostiach:

 • Mäkká / Soft nájdete ju vo farbách tmavo fialová, červená, žltá, svetlo šedá, tmavo modrá - najmäkšie a najviac žuvateľné varianty, do ktorých môžete bez obáv zaboriť svoje zuby. Je určená pre deti do 5 rokov, alebo tým, ktorí až toľko nemajú potrebu rozhrýzť a prehryznúť.
 • Stredne tvrdá / XT nájdete ju vo farbách svetlo zelená, tyrkysová, čierna, ružová, priehľadná, tmavo šedá, svetlo modrá - Táto varianta je o niečo pevnejšia, ale stále žuvateľné. Určená deťom nad 5 rokov, a tiež tým, ktorí už majú tendenciu občas niečo rozhrýzť a prehryznúť. Táto tvrdosť odpovedá pevnejšej gume na gumovanie.
 • Extra tvrdá / XXT nájdete ju vo farbách oranžová, svetlo fialová, tmavo zelená, kráľovská modrá, tmavo šedá, - Toto je najtvrdšia varianta. Je pevná a materiál takmer nepruží. Majte na pamäti, že žiadny Kousak nie je nezničiteľný. Avšak pri správne zvolenej tvrdosti by táto pomocka mala vydržať najdlhšie.                                         

Odporúčame vždy začínať od mäkšej  varianty a postupne navyšovať tvrdosť. Iba v prípadoch, že dieťa naozaj pravidelne deformuje, ničí predmety do ktorých hryzie, voľte rovno XT variantu.

Neodporúčame voliť ako prvý Kousak rovno tvrdosť XXT, iba v prípade, že už bol prehryzený Kousak tvrdosti XT, alebo sú pravidelne ničené extrémne tvrdé a pevné predmety. V opačnom prípade riskujete natiahnutie žuvacích svalov a odmietnutie pomôcky ako také.

V prípade pochybností vždy voľte menšie a mäkšie pomôcky. Ešte sa nestalo, že by si niekto sťažoval na pomôcku, pretože bola príliš mäkká, a to aj v prípade, že by bola potreba tvrdšie pomôcka, nedošlo k odmietnutiu tej mäkšie a bola ďalej používaná. Stáva sa však, že je pomôcka odmietnutá, pretože je príliš tvrdá.

Dobré vedieť:

 • Senzorické potreby sa môžu meniť, preto sa nečudujte, keď to čo vyhovovalo pred mesiacom, môže byť dnes už nevyhovujúce.
 • Tvrdosť sa mení tvar od tvaru, Krypto bite v XT verzii nebude rovnako pevný ako v tej istej tvrdosti Dino bite. Dino je veľký a bude pevnejší. Ďalší príklad je Saber tooth, ktorý sa zužuje do špičky a zákonite v tej špičke bude mäkší ako v širšej základni, preto sa neodporúča k intenzívnemu hryzaniu
 • .Potreby jednotlivca sa líšia, preto aj tento sprievodca je skôr orientačný.
 • Senzorické potreby nás občas môžu pomýliť. Môže sa stať, že by ste radšej zvolili XXT variantu, pretože dochádza k prehryzeniu a deformácii predmetov, však XXT pomôcka nebude akceptovaná.
 • V takom prípade je lepšie zvoliť mäkšiu variantu aj za cenu rýchlejšie devastácie pomôcky, pretože bude používaná a splní svoj účel. A vybrať XXT tvrdosť, keď ju dotyčný nebude chcieť používať je zbytočné.
 • Majte na pamäti, že Kousak je len dielik skladačky. Jeden z tých dôležitých, ale nie jediný a samospasiteľný. Je potrebné prikročiť k ďalším senzorickým / upokojujúcim opatreniam. Pre viac informácií sa obráťte na svojho terapeuta, alebo si prečítajte viac tu.
 • Šnúrka a bezpečnostný uzáver nie sú určené na hryzenie. Niektoré deti budú rady zo začiatku okusovať práve uzáver, dohliadnite na to, aby sa venovali viac prívesku. Buďte dôslední a trpezliví, pretože to môže chvíľu trvať než presmerujete pozornosť na bezpečnú pomôcku.
 • Stále si nie ste istí? Kontaktujte nás a s výberom Vám pomôžeme.

 

Zdroj: https://www.kousak.com/nase-novinky/kousakuv-pruvodce/