Sensory - farebné pologule - ako sa hrať?

C

Dostali sa mi do rúk zaujímavé "pologule". Pracujem ako logopedická asistentka a bývalá učiteľka materskej školy a snažím sa deti učiť pre nich zaujímavými metódami a pomôckami. Pologule zaujali na prvý pohľad svojimi farbami a materiálom, z ktorého sú vyrobené. Sú príjemné na dotyk, zdravotne nezávadné. Najprv som si myslela, že budú vhodné len pre najmenšie deti ako hmatová hračka. Ale pri individuálnej práci s jedným dieťaťom som objavila ich ďalšie možnosti.

H

Pologule sú zasadené do peny s vytlačeným otvorom, teda je možné ich  nich podľa pokynu vkladať. Napr. s podkladom položeným vertikálne možno precvičovať orientáciu - rozlišujeme vľavo alebo vpravo ako: "Daj červenú pologuľu vľavo, pod tým modrú vpravo ...", na podklad položený horizontálne môžu deti vkladať hore a dole, rozlišovať prvý a posledný, pologule medzi alebo uprostred, napr. : "Daj zelenú medzi červenú a žltú ...", hore viac než dole, určovať počet do 8.

B

Farby pologúľ vyňatých z peny, vyniknú na bielom podklade. Skúsila som bielu štvrtku A3. Nádherné farby podporujú fantáziu! Skúsila som si jednu dať k očiam a pozrieť sa na skupinu troch alebo štyroch iných - fungujú ako krasohľad, aj ako lupa

.

J

Vytvárali sme z nich kvetinky, posúvali bližšie a ďalej a učili sa novým priestorovým pojmom. Nakoniec som rozostavila pologule do pomyselnej elipsy a dieťa napred len prstami a potom ceruzkou kreslilo na štvrtku vlnitú cestu medzi pologuľami bez toho sa ich dotklo - precvičovalo grafomotoriku

I

Nie je problém vymyslieť aj nové hry, ja som prišla hneď na dve. Položíte dve pologule na seba a postavíte ich na štartovaciu čiaru na kraj stola. Až 4 hráči môžu pretekať, kto prvý sa dostane na protiľahlýj koniec stola, bez toho aby vrchná pologuľa spadla.

L

Potom som položila všetky pologule rôzne po miestnosti, tak aby neboli zakryté, ale neboli vidieť ani na prvý pohľad. Nájde dieťa všetky kúsky (možno aj v časovom limite alebo dve deti naraz)? Precvičujeme tak i priestorovú orientáciu.

Všetky tieto nové pojmy je možné sa naučiť teda i  zábavnou formou a hodia sa potom pri výučbe v škole. Pre deti je tiež  dobré si s nimi hrať len tak, podľa svojej chuti.

 Ak sa chcete pozrieť na produkt k nám do eshope, tiež TU.