S výberom aktovky pomôže pár jednoduchých rád

Zatiaľ stále ešte pomaly, ale začiatok školy sa priblíži ani sa nenazdáme. Patríte tiež medzi tých, čo všetko zaobstarávajú na poslednú chvíľu? Zásadnú výbavou, ktorú musí mať každý školák, je aktovka. Jej výber však nie je jednoduchý. Niekto už skúsenosť s výberom má, pre iných je to úplná novinka. Všetkým môže pomôcť pár rád ako na to.

Je jasné, že deti najviac ocenia vzhľad a to, aká je rozprávková postavička na aktovke. Pre výber sú však ale dôležitejšie iné kritériá, hlavne hľadisko zdravie a bezpečnosť. Atraktívny motív, ktorý sa bude deťom páčiť, určite nájdete.

Prím hrá zdravie
Jedným z najdôležitejších odporúčaní je skutočnosť, aby aktovka mala anatomicky tvarovanú zadnú stranu, a kopírovala zakrivenie chrbtice. A vďaka tomu zabezpečiť, aby aj pri naplnení ťažšími učebnicami, držala správny tvar. Pomôže tiež pevnejšia zadná strana, neznamená to však, aby bola úplne tvrdá, skôr pevná a trochu zmäkčená, aby netlačila a zabránila nepríjemným otlakom

Podceniť sa nesmú ani ramenné popruhy, pretože ak napríklad budú príliš úzke, môžu deti tlačiť a "zarezávať" sa do ramienok. Odborníci odporúčajú šírku aspoň štyri centimetre. Ideálne je tiež, ak sú popruhy nastaviteľné na výšku dieťaťa. Aktovky a batohy, ktoré majú navyše bedrový pás, váhu aktovky odľahčí a hlavne zabezpečí, že tlak je vyvíjaný iba na ramená a chrbát školáka.

Jak spoznáte, že ste nevybrali dobre? Tak, že aktovka a batoh nie sú pohodlné, niekde tlačí alebo deti núti do neprirodzených polôh. Vizuálne to vyzerá tak, že deti majú napríklad predsunuté držanie hlavy, ramien a celkové prenesenie ťažiska tela dopredu. Môže sa to zdať ako strašenie, ale podľa lekárov je práve zle zvolená aktovka a batoh príčinou neskorších problémov s chrbtom.

Aktovky by mali byť ľahké aj prázdne
Na čo niekedy zabúdame, je samotná váha aktovky pred naplnením. Všetky zošity a učebnice, ktoré budú školáci nosiť, urobia z batohu či aktovky poriadne ťažkú batožinu. Bohužiaľ všetky školy nemajú pre deti k dispozícii skrinky, v ktorých by si veci mohli nechať. A preto je dobré vyberať čo najľahšie modely. Norma hovorí, že aktovka nesmie byť ťažšia ako 1,2 kg.

Zamerajte sa na vrecká aktovky
Praktickým meradlom je tiež vnútorné i vonkajšie delenie aktovky, pretože ak má vybraný model iba jednu veľkú priehradku, budú v nej mať deti poriadny neporiadok. Hodiť sa bude napríklad malé vrecko na kľúče, čip na obedy alebo peňaženku - tá by mala byť vnútorné z dôvodu bezpečnosti. Využijete tiež samostatné vrecko pre desiatu alebo peračník, rovnako tak pre fľaštičku na vodu. Na zahodenie nie je tiež vyskúšať zapínanie. Aby ich deti bez problému otvorili aj zavreli.

Dieťa by malo byť vidieť

Prvky, na ktoré by sme nemali zabúdať sú reflexné časti, vďaka ktorým sú deti lepšie viditeľné, špeciálne potom, keď sa zošerí. U veľa druhov aktoviek aj batohov sú reflexné časti automatickou súčasťou. Neplatí to však pri všetkých typoch. Ak sa vám ale páči model, ktorý reflexné prvky nemám, nemusíte ešte hádzať flintu do žita. Reflexné doplnky sa dajú dokúpiť a na batoh, alebo aktovku pripnúť.

Je dobré vedieť, že môžete tiež kúpiť pre prváčikov aktovku s menšími chrbtom, ktorý sa malému detskému chrbátu lepšie prispôsobí. A neskôr dokúpiť väčší.