Pri logopedických cvičeniach doma využívajte hier, pesničiek či obrázkov

Patlavost (dysláliu), teda zlá výslovnosť niektorých hlások, je najčastejšou chybou v reči predškolákov, často i školákov. Preto ak dieťa má problém s rečou, je potreba navštíviť logopéda čo najskôr. Ideálne keď deti dosiahnu veku štyroch až piatich rokov. Neskôr sa s pribúdajúcim vekom nesprávna výslovnosť fixuje, a v prípadoch, keď je vada vážnejšia, musia deti nastupovať do školy o rok neskôr. Deti so zlou výslovnosťou totiž môžu mať v škole problémy s čítaním a písaním. Dôležité sú návštevy logopéda, ale aj pravidelné cvičenie doma.

Prečo vôbec deti problémy s rečou majú? Dôvodom môže byť dedičnosť, porucha centrálnej nervovej sústavy, sluchu alebo zraku, predčasné narodenie. Môže to byť aj zanedbanie alebo naopak prehnané nároky, ktoré na deti rodičia kladú.

Pretože dnes, 6. marca, je Európsky deň logopédie, pripravili sme si pre vás pár tipov, ako si logopédiu doma spríjemniť, jednoducho ako deti neotrávit prácu v zošite či opakovaným vyslovovaním slovíčok.

  • Dohodnite sa s dieťaťom, kedy budete logopédiu robiť. Dajte im na výber, kedy by ju chceli robiť. Keď sa dohodnutý čas nachýli, postupne pripomínajte, že sa daný moment blíži.
  • Urobte si a dodržujte denný poriadok tak, aby dieťa vedelo, kedy ho logopédia čaká. Pravidelnosť je pre deti dôležitá.
  • Nerobte cvičenie dlhé, naopak by mala byť kratšie - od 5 do 15 minút. Pomocníkom môže byť u niektorých detí časovač či minútka, ktoré ohlási koniec cvičenia.
  • Hrajte sa, spievajte. Jednoducho urobte cvičenie zábavné. Keď napríklad cvičíte skupinku slov, môžete si ich zaspievať v obľúbenej melódiu. Využívajte básničky, obrázky, hry (môže to byť napríklad logopedickej pexeso) a ďalšie pomôcky.
  • Buďte optimistickí a neukazujte prípadnú frustráciu z toho, že sa niečo nepodarí.
  • Striedajte deň sa cvičením s voľnými dňami. Môžete si napríklad určiť, že víkendy sú voľné. Alebo inak, ako to bude vám a dieťaťu vyhovovať.
  • Skúste sa s dieťaťom vystriedať, nech aj decko môže kontrolovať a opravovať vás. To sa mu bude páčiť :)
  • Využijte momenty, kedy má dieťa voľno. Môžete cvičiť náhodne cestou v aute alebo keď práve niekde čakáte. Rovnako by ste inak mohli počuť "ja sa nudím" .`

 

Kidtown_banner_WEB_Evropsky_den_logopedie

Toto bola zatiaľ taká malá ochutnávka. S logodpedkou Zuzanou Kolátorovou pre vás pripravujeme rozhovor. Spýtame sa jej na jej skúsenosti z dlhej logopedickej praxe. Stay tuned!