Pozdrav z Taiwanu

"Sme tu s vami", "Nie ste v tom sami", "Spoločne to zvládneme", "Zostaňte doma ..." .... že už ste tieto heslá (rovnako ako veľa ďalších) v poslednej dobe počuli zo všetkých strán, je jasné. Rovnako ako je jasné, že nosíte rúšku, dodržiavate odstupy a zbytočne sa neshlukujete.

Pevne veríme, že cez všetky obmedzenia sa aj naďalej snažíte udržať si nadhľad a nájsť na tejto dobe aspoň nejaká pozitíva. A verte, že my sa o to snažíme neustále. Nechceme totiž upadnúť do letargie a stratiť to najdôležitejšie, čo máme - energiu vám stále hľadať a ponúkať tie najlepšie hračky a vzdelávacie pomôcky, baviť vás a inšpirovať.

Aj preto sme sa "pozreli" na Taiwan za našimi dlhoročnými priateľmi, dodávateľmi vami veľmi obľúbeného pedagogického materiálu. Oni sú totiž úplne skvelí nielen v prístupe k vzdelávaniu, ale aj vo zvládaní atypických situácií. Zaujímalo nás, ako sa im osobne darí a ako chránia svojich kolegov, priateľov a zákazníkov a aké opatrenia prijala vláda na ochranu ich obyvateľov.

Oni vlastne oproti nám mali takú smutnú výhodu - na epidémiu boli pripravení. Vďaka skúsenostiam zo SARS z roku 2013 totiž taiwanská vláda veľmi rýchlo (už na začiatku januára 2020) zareagovala na nebezpečenstvo spojené s Covid 19. Dokázala využiť ponaučenie z epidémie SARS v roku 2013 a preto:

 • vybudovala robustný systém protiepidemických opatrení,
 • štandardizovala protiepidemické postupy pre nemocnice,
 • od roku 2013 každoročne dodržiavala nacvičovanie postupu pri vypuknutí epidémie,
 • na väčšine verejných miest, v obchodných domoch i vonkajších priestranstvách nainštalovala dávkovače dezinfekcie na ruky,
 • zaviedla veľmi časté dezinfikovanie výťahov, eskalátorov a verejných toaliet,
 • v prípade ochorenia zaviedla povinné nosenie rúšok.

 

A od toho bolo už len pár krôčikov k veľmi rýchlym opatreniam v prípade Covid 19:

 • na konci januára 2020 boli zastavené prílety z Číny a následne všetkých ďalších krajín. A to z dôvodu, aby sa zamedzilo prílivu nakazených ľudí do zeme.
 • Pre ľudí cestujúcich do rizikových oblastí bola spustená skupinová karanténa a domácej izolácie. Porušenie bolo trestné a pod pokutou až 30 000 dolárov.
 • Okamžite boli zisťované a mapované kontakty nakazených ľudí a všetci z nich boli testovaní. Denná kapacita testov je 3 800.
 • Už na konci januára bolo na základe kariet zdravotného poistenia spustené organizovanej prideľovanie rúšok. Výrobu vlastných rúšok medzitým začali domáci továrne. Do dnešného dňa (22. 4. 2020) platí, že si jednotlivec môže zakúpiť 9 rúšok na 14 dní,
 • Vlastné opatrenia majú tiež budovy úradov a inštitúcie - napr. nikto s teplotou vyššou ako 37 stupňov celzia nesmie dovnútra. Povinne je vyžadované dôsledná dezinfekcia rúk a nosenie rúška po celú dobu pobytu vo vnútri budov. Všetky návštevy a trebárs aj doručovanie zásielok prebieha iba v lobby.
 • Priamo vo firme EDX nechávajú kvôli cirkulácii vzduchu otvorené dvere, v uzavretých priestoroch nosia samozrejme rúška a dôsledne sa vyhýbajú zoskupovaniu.

 

Sme radi, že vďaka našim dlhodobým priateľstvom a partnerstvom sme vám mohli tieto odporúčania priniesť. Preto aj my vás prosíme, skúste ešte chvíľu dodržiavať pravidlá, zostávať doma a hlavne mať na pamäti, že šťastie praje pripraveným.