Päť zaručených rád, ako deťom po prázdninách uľahčiť návrat do školy

Koniec leta sa neúprosne blíži a s ním pomaly klope na dvere aj začiatok školského roka. Táto dvojkombinácia vo väčšine detí žiadne valného nadšené nevzbudzuje, skôr naopak. A my to úplne chápeme. Skúste si predstaviť, že by ste sa mali vrátiť do práce po dvojmesačnej dovolenke. Nič príjemné, nemyslíte? Rovnako sa cítia aj vaše ratolesti, keď majú po prázdninách zasadnúť do školských lavíc.

Návrat do školy teda rozhodne nie je jednoduchý, ale nemusí to byť ani tak veľký strašiak. Pripravili sme pre vás päť osvedčených tipov, ako deťom návrat ku školskému rozvrhu čo najviac spríjemniť. S ľahkou adaptáciou odporúčame začať už koncom augusta, ideálne 14 dní pred koncom prázdnin.

Pomaly upravujte režim
Väčšina rodičov počas prázdnin privrie oko nad pravidelným budíčkom a večierkou, takže deti zostávajú hore dlhšie a z postele sa často vykotúľajú až pred poludním. Na konci prázdnin je ale najvyšší čas pravidlá zasa zaviesť a deti pomaly pripravovať na skoršie spanie, pretože ráno budú skôr vstávať. Môžete to urobiť buď rázne, alebo postupne - každý deň pôjdu do postele o 15 minút skôr a rovnako ich budet budiť o 15 minút skôr. Pripravte sa na to, že deťom sa to veľmi nebude páčiť, ale aspoň pre nich nebude taký šok prvý školský budíček.

Škola nie je strašiak
Veľa detí nechce počas prázdnin počuť o škole. Toto téma ale nesmie byť tabu, skúste sa s nimi preto o návrate do lavíc nenápadne porozprávať. Zdôraznite pozitívne stránky - v škole sa naučia veľa nových a zaujímavých vecí, stretnú starých kamarátov a urobia si nové kamarátstva a budú sa  môcť podeliť o svoje prázdninové príhody. Uistite ich, že obavy sú úplne normálne a že zmiznú hneď, ako sa v škole rozhliadnu. Spoločne sa pozrite aj na krúžky a ďalšie voľnočasové aktivity, do ktorých sa môžu zapojiť, a zobuďte v nich zvedavosť.

Rozplánujte si celý rok
Koniec letných prázdnin rozhodne neznamená koniec všetkých voľných dní - deti za chvíľku čakajú tie jesenné, zimné, jarné a veľkonočné. Sadnite si nimi a naplánujte si kalendár na celý rok, nech sa majú na čo tešiť. Pripomeňte im všetky dni voľna, ktoré majú pred sebou, a nezabudnite ani na narodeniny a ďalšie oslavy. Deti síce budú musieť nejaký čas vydržať v lavici, ale odmenou im potom budú voľné rana bez budíčka, školského zvonenia a domácich úloh. A zostávajúce dni môžete spoločne vyraďovať.

Vyrazte spoločne na nákupy
Vezmite deti do obchodu a nechajte ich vybrať si nový outfit na prvý školský deň. Uvidíte, akú budú mať z nových kúskov radosť. A spoločne môžete zaobstarať aj ďalšie nevyhnutnosti - zošity, dosky, peračník, ceruzky a pastelky, gumy, kružidla a ostatné drobnosti, ktoré budú vaši malí školáci potrebovať. Skontrolujte cvičebný úbor, či nedostal v minulom roku zabrať a nepotreboval by obmeniť, a tiež krabičku na desiatu, fľašu na pitie a prezúvky, z ktorých možno deti cez prázdniny vyrástli.

Opakujte hrou
Prvé týždne v škole učitelia s deťmi hlavne veľa opakujú. Znalosti môžete nenásilnou formou osviežiť aj počas prázdnin - pre ratolesti to nie je povinnosť, ale zábava, a bude pre nich potom oveľa ľahšie naskočiť do rozbehnutého školského vlaku. Písmenká skvele potrénujú pozornosť hru dobble a zemepis zase šikovné puzzle so svetadielmi a zvieratkami.

957-1_discovery-puzzle-europa-europe

Máte doma usilovných študentov, ktorým nevadia nejaké tie úlohy ani cez prázdniny? Kúpte im naše pracovné listy a za každý správne vyplnený ich odmeňte nejakou drobnosťou.

Kidtown_banner_WEB_Evropsky_den_logopedie