Päť zaručených rád, ako deťom po prázdninách uľahčiť návrat do školy

Koniec leta sa neúprosne blíži a s ním pomaly klope na dvere aj začiatok školského roka. Táto dvojkombinácia vo väčšine detí žiadne veľké nadšené nevzbudzuje, skôr naopak. A my to úplne chápeme. Skúste si predstaviť, že by ste sa mali vrátiť do práce po dvojmesačnej dovolenke. Nič príjemné, nemyslíte? Rovnako sa cítia aj vaše ratolesti, keď majú po prázdninách zasadnúť do školských lavíc.

Návrat do školy tedy rozhodně není jednoduchý, ale nemusí to ani být tak velký strašák. Připravili jsme pro vás pět osvědčených tipů, jak dětem návrat ke školnímu rozvrhu co nejvíce zpříjemnit. S lehkou adaptací doporučujeme začít už koncem srpna, ideálně 14 dní před koncem prázdnin.

Pomaly upravujte režim
Väčšina rodičov počas prázdninách privrie oko nad pravidelným budíčkom a večierkou, takže deti zostávajú hore dlhšie a z postele sa často vykotúľa až pred poludním. Na konci prázdnin je ale najvyšší čas pravidlá zasa zaviesť a potomkov pomaly pripravovať na skorší líhanie a skorší vstávanie. Môžete to urobiť buď rázne, a alebo postupne - každý deň pôjdu do postele o 15 minút skôr a rovnako skor sa i prebudia. Pripravte sa na to, že sa to deťom veľmi páčiť nebude, prvý školský budíček pre nich ale aspoň nebude taký šok.

Škola nie je strašiak
Veľa detí nechce počas prázdnin o škole ani počuť. Táto téma ale nesmie byť tabu, skúste si s nimi preto o návrate do lavíc nenápadne porozprávať. Zdôraznite pozitívne stránky - v škole sa naučia veľa nových a zaujímavých vecí, stretnú starých kamarátov a urobia si nových a budú sa s nimi môcť podeliť o svoje prázdninové príhody. Uistite ic, že ich obavy sú úplne normálne a že hneď zmiznú, akonáhle sa v škole zase rozhliadnete. Spoločne sa pozrite aj na krúžky a ďalšie voľnočasové aktivity, do ktorých sa môžu zapojiť, a zobuďte v nich zvedavosť.

Rozplánujte si celý rok
Koniec letných prázdnin rozhodne neznamená koniec všetkých voľných dní - deti za chvíľku čakajú tie jesenné, zimné, jarné a veľkonočné. Sadnite si nimi a naplánujte si kalendár na celý rok, nech sa majú vaše ratolesti na čo tešiť. Pripomeňte im všetky dni voľna, ktoré majú pred sebou, a nezabudnite ani na narodeniny a ďalšie oslavy. Vaše ratolesti síce budú musieť nejaký čas vydržať v lavici, ale odmenou im potom budú voľné rana bez budíčka, školského zvonenia a domácich úloh. A zostávajúce dni môžete spoločne vyraďovať.

Vyrazte spoločne na nákupy
Vezmite deti do obchodu a nechajte ich vybrať si nový outfit na prvý školský deň. Uvidíte, akú budú mať z nových kúskov radosť. A spoločne môžete zaobstarať aj ďalšie nevyhnutnosti - zošity, dosky, peračník, ceruzky a pastelky, gumy, kružidla a ostatné drobnosti, ktoré budú vaši malí školáci potrebovať. Skontrolujte cvičebný úbor, či nedostal v minulom roku zabrať a nepotreboval by obmeniť, a tiež krabičku na desiatu, fľaša na pitie a prezúvky, z ktorých možno deti cez prázdniny vyrástli.

Opakujte hrou
Prvé týždne v škole učitelia s deťmi hlavne veľa opakujú. Znalosti môžete nenásilnou formou osviežiť aj počas  prázdnin - pre ratolesti to nie je povinnosť, ale zábava, a bude pre nich potom oveľa ľahšie naskočiť do rozbehnutého školského vlaku. Pozrite sa napríklad spoločne na zúbok matematike a skúste si sčítať, odčítať, násobiť a deliť s matematickou váhou. Zemepis skvele potrénujete šikovné puzzle so svetadielmi a zvieratkami. Máte doma usilovných študentov, ktorým nevadí nejaké tie úlohy ani cez prázdniny? Stiahnite im naše pracovné listy a za každý správne vyplnený ich odmeňte nejakou drobností.

Matematicka vaha

A hlavne, predsa len ešte nechajte deti, nech si užívajú voľna a letných dní. Sú to predsa ich prázdniny! :)