Opakovať cez prázdniny do školy alebo nie? A keď, tak ako na to?

Veľa z nás rodičov detí školou povinných rieši, či naše milé deti všetko, čo sa za školský rok naučila, cez prázdniny nezabudnú. Logicky potom zápasíme s myšlienkou učenia počas veľkých prázdninách. Má to ale zmysel, neznechutíme tým deťom školu a zostane im v hlavičke niečo? A keď áno, ako to uchopiť a ako často sa s deťmi na školu pripravovať? Toto prázdninové dilemu má riešenie - deti pripravovať ľahkú, nenásilnou formou, najlepšie hrou.

Ak sa opýtame odborníkov, tí sa zhodnú, že prázdniny sú pre deti zaslúženým časom na odpočinok a nie je dobré ich učením stresovať. Navyše upozorňujú, že prvé septembrové týždne učitelia s deťmi látku z minulého roka vždy opakujú. Ak však máte pocit, že vaše dieťa potrebuje na školu predsa len trochu pripraviť, potom sa držte pravidla, že nie je dobré ho pripravovať ho na novú látku, ale zopakovať môžete zľahka učivo prebrané v predchádzajúcom školskom roku.

"Náš Tomík nebol v druhej triede práve najlepší čitateľ a dosť bojoval sa písaním. Máme jednoducho strach, že bude v septembri začínať zase od začiatku, "hovorí mamička osemročného Tomáša. A to je pekný príklad toho, čo môžete cez prázdniny trénovať. Aby sa precvičil v čítaní, stačí vybrať peknú knižku, ktorá bude aj chlapca s množstvom energie na vyčíňanie a zaťatého odporcov čítanie baviť. Rovnako tak môže mamička s Tomík precvičovať písanie zábavnou formou. Písanie reálnych slov a viet totiž môžete preložiť rôznymi zošity na precvičovanie grafomotoriky - špeciálnym maľovaním, ktoré precvičuje jemnú motoriku ruky. A to je presne to, čo pre písanie deti potrebujú, uvoľniť ruku, aby sa písanie zlepšovalo. U nás v Kidtown.cz napríklad nájdete grafomotorické listy nazvanej Obrázky a klikiháky kocúrika Murka, ktoré pre nás dala dohromady logopédka Zuzana Kolátorová.

Kidtown_banner_WEB_Evropsky_den_logopedie

Pomocou hier a pomôcok, ktoré deti budú baviť, môžete opakovať aj iné predmety. Napríklad matematiku, fyziku, chémiu či biológiu. Máte pocit, že po mesiaci prázdnin zabudli deti sčítať a odčítať? A čo potom násobiť a deliť? Tak na takúto situáciu máme ten správny liek. Je ním naša matematická váha, s ktorou si toto všetko pri hraní s ňou zopakujú. Naviac precvičia tiež väčšie, menšie a ako čerešničku na torte pákový efekt z fyziky :) Samostatné čísla si prirodzene precvičia pri hre Postrehovka (tu máme vedľa číselné verzia tiež v písmenkovej variante). Pokiaľ deti plávajú v zlomkoch, potom neváhajte zaobstarať naše farebné zlomky - každá kartička predstavuje iný zlomok a možno ju na jednotlivé kúsky zlomku rozložiť. Deti hneď vidia, ako vyzerajú polovičky, štvrťky, tretiny, pätiny, šestiny, osminy, desatiny, dvanástiny alebo jeden celok. Každá zlomková kartička má inú farbu. Pre posilnenie znalosti geometrických tvarov, ich veličín a to ako sa vypočítajú nesmie doma či na chalupe chýbať rozkladacia farebné geometrické tvary.

Matematicka vaha

A ak deti zaujíma, čo sa deje v ľudskom tele, napríklad keď je bolí bruško, slzí oko alebo trápi uško, potom je fajn domov zaobstarať jeden z našich modelov častí tela. Precvičíte tak s deťmi biológiu a ani si to nevšimnú. V ponuke nájdete modely torza tela, ucha, oka alebo srdca. Hodiť by sa mohol tiež mini cestovné mini mikroskop. Bude sa hodiť na preštudovanie všetkého, čo deti cestou nazbierajú - mŕtvy hmyz, žalude, spadnuté lístie, kamienky, mušle atď. A hádajte čo, sme opäť u biológie či prvouky.

5907_mini-mikroskop

S malými dětmi můžete také opakovat hodiny, to je taky záludná věc, která jim často není jasná. Plete se jim často rozdíl mezi digitálním a analogickým časem. A pro tyhle případy máme skvělou Hodinovku či Jak jde čas, která jim v takové nesnázi pomůže.¨

8321_kidtownedu-hodinovka-pic1.png

Každopádne sa pozrite do našej vzdelávacej sekcie, kde určite nájdete to pravé pre opakovanie s deťmi. A nehovorte im, že idete opakovať, pretože to by ich mohlo hneď na začiatku odradiť. Veď si stále hráte :)

Kedy a ako často učivo precvičovať?

Toto je ďalšia zákerná otázka, na ktorú sa pokúsime odpovedať. Hravou formou môžete prekladať prázdninové vyčíňania takmer kedykoľvek. Ale ako sme už písali, nenazývajte to učením. Ako hovoria detskí psychológovia, prázdniny sú od toho, aby deti odpočívali a užívali si voľného času. Na školu majú zabudnúť. Vyložene opakovaní môžete ponúknuť až v posledných dvoch týždňoch prázdnin. Môže to byť taký malý návrat k nejakým celoročným školským pravidlám. Ale pozor - len veľmi zľahka! Opäť platí, že by ste mali zvoliť formu hry a nevenovať tomu viac ako 15 minút denne. Motivovať ich môžete nejakú fajn odmenou.

Pravidla pro opakování počas letních prázdnin:

  • Aké deti učiť - ideálne len tie, ktoré boli v niektorom predmete pozadu
  • Kedy začať - najskôr 2 týždne pred koncom prázdnin
  • Čo deti učiť - len opakovať látku, ktorú v predošlom školskom roku prebrali, nie novú
  • Ako - ideálne formou hry, časom by ste nemali presiahnuť 15 minút denne
  • Motivujte odmenou