Na prípravu do školy je potrebné ísť "hravo"

Veľa z nás ktorí majú detí školou porvinné rieši, či deti všetko, čo sa za školský rok naučia, cez prázdniny nezabudnú. Logicky nás potom napadá myšlienka na učenie počas letných prázdnin. Má to ale zmysel, neznechutíme tým deťom školu a zapamatajú si niečo? A keď áno, ako to uchopiť, ako často sa s deťmi na školu pripravovať? Toto prázdninové dilemma má riešenie - deti pripravovať ľahkou, nenásilnou formou, najlepšie hrou.

Ak sa opýtame odborníkov, tí sa zhodnú, že prázdniny sú pre deti zaslúženým časom na odpočinok a nie je dobré ich učením stresovať. Navyše upozorňujú, že prvé septembrové týždne učitelia s deťmi látku z minulého roka vždy opakujú. Ak však máte pocit, že vaše dieťa sa potrebuje na školu predsa len trochu pripraviť, potom sa držte pravidla, že nie je dobré ho pripravovať na novú látku, ale zopakovať môžete zľahka učivo prebrané v predchádzajúcom školskom roku.

 "Náš Tomík nebol v druhej triede práve najlepší čitateľ a dosť bojoval s písaním. Máme jednoducho strach, že bude v septembri začínať zase od začiatku, "hovorí mamička osemročného Tomáša. A to je pekný príklad toho, čo môžete cez prázdniny trénovať. Aby sa precvičil v čítaní, stačí vybrať peknú knižku, ktorá bude aj chlapca s množstvom energie na vyčíňanie a zaťatého odporcu čítania baviť. Mamička tak môže rovnako s Tomíkom precvičovať písanie zábavnou formou. Písanie reálnych slov a viet totiž môžete preložiť rôznymi zošity na precvičovanie grafomotoriky - špeciálnym maľovaním, ktoré precvičuje jemnú motoriku ruky. A to je presne to, čo pre písanie deti potrebujú, uvoľniť ruku, aby sa písanie zlepšovalo. U nás v Kidtown.sk napríklad nájdete grafomotorické listy nazvané Obrázky a klikiháky kocúrika Murka, ktoré pre nás pripravila logopédka Zuzana Kolátorová.

Kidtown_banner_WEB_Evropsky_den_logopedie

Pomocou hier a pomôcok, ktoré budú baviť deti, môžete opakovať aj iné predmety. Napríklad matematiku, fyziku, chémiu. Máte pocit, že po mesiaci prázdnin zabudli deti sčítať a odčítať? A čo potom násobiť a deliť? Tak na takúto situáciu máme ten správny liek. Samotná čísla si prirodzene precvičia pri hre dobble (tu máme vedľa číselné verzia tiež v písmenkovej variante). Pokiaľ deti plávajú v zlomkoch, potom neváhajte zaobstarať naše farebné zlomky - každá kartička predstavuje iný zlomok a možno ju na jednotlivé kúsky zlomku rozložiť. Deti hneď vidia, ako vyzerajú polovičky, štvrťky, tretiny, pätiny, šestiny, osminy, desatiny, dvanástiny alebo jeden celok. Každá zlomková kartička má inú farbu. Pre posilnenie znalosti geometrických tvarov, ich veličín a to ako sa vypočítajú nesmú doma či na chalupe chýbať rozkladacie farebné geometrické tvary.

 

3D geometrické tvary

A ak deti zaujíma, čo sa deje v ľudskom tele, napríklad keď ich bolí bruško, slzí oko alebo trápi uško, potom je fajn domov zaobstarať jeden z našich modelov častí tela. Precvičíte tak s deťmi biológiu a ani si to nevšimnú. V ponuke nájdete modely torza tela, ucha, oka alebo srdca. Hodiť by sa mohol tiež mini cestovný mini mikroskop. Bude sa hodiť k preštudovaní všetkého, čo deti cestou nazbierajú - mŕtvy hmyz, žalude, spadnuté lístie, kamienky, mušle atď. A hádajte čo, sme opäť u biológie či prvouky.

S malými deťmi môžete opakovať i hodiny, to je tiež zákerná vec, ktorá im často nie je jasná. Pletie sa im často rozdiel medzi digitálnym a analogickým časom. A pre tieto prípady máme skvelú Hodinovku či Ako ide čas, ktorá im v takej núdzi pomůže.

 Každopádne sa pozrite do našej vzdelávacej sekcie, kde určite nájdete to pravé pre opakovanie s deťmi. A nehovorte im, že idete opakovať, pretože to by ich to mohlo hneď na začiatku odradiť. Veď si stále hráte :)

Kedy a ako často učivo precvičovať?

Toto je ďalšia zákerná otázka, na ktorú sa pokúsime odpovedať. Hravou formou môžete prekladať prázdninové vyčíňania takmer kedykoľvek. Ale ako sme už písali, nenazývajte to učením. Ako hovoria detskí psychológovia, prázdniny sú od toho, aby deti odpočívali a užívali si voľný čas. Na školu majú zabudnúť. Vyložene opakovanie môžete ponúknuť až v posledných dvoch týždňoch prázdnin. Má to byť taký malý návrat k nejakým celoročným školským pravidlám. Ale pozor - len veľmi zľahka! Opäť platí, že by ste mali zvoliť formu hry a nevenovať tomu viac ako 15 minút denne. Motivovať ich môžete nejakou drobnou odmenou.

 Pravidlá pre opakovanie počas letných prázdnin:

  • Aké deti učiť - idálne len tie, ktoré boli v niektorom predmete pozadu
  • Kedy začať - najskôr 2 týždne pred koncom prázdnin
  • Čo deti učiť – len opakovať látku, ktorú v predošlom školskom roku prebrali, nie novú látku
  • Ako - ideálne formou hry, časom by ste nemali presiahnuť 15 minút denne
  • Motivujte odmenou