Deti sú od prírody zvedavé s nespútanou energiou. Hlavným dôvodom, prečo deti toľko čelia koncentračným problémom, je ich iné napojenie ako u nás dospelých. Vnímajú všetko inak a majú tiež odlišný prístup. Navyše nie každá úloha, ktorú dostanú, je pre nich zábavna. Nudia sa rýchlejšie a vďaka tomu presunú svoju pozornosť na niečo zaujímavejšie - na rozdiel od nás dospelých. Ako dospelí sme totiž naučení dokončovať úlohy, či sa nám to páči alebo nie.
Nie je ale všetkým dňom koniec a samozrejme existujú techniky a pomôcky, ako docieliť lepšiu koncentráciu u detí.
Hry vedené k sústredenosti a budovaniu pozornosti
Deti sa učia najlepšie hrou, preto je dobré ich aktivity vždy podporiť trochou srandy. V tomto prípade je lepšie nechať laptopy a tablety stranou, klasické hračky sú v tomto prípade ideálnou voľbou.
Mysliaci hry- Hry, ktoré vyžadujú myslenie, plánovanie a využívanie pamäte. Posilňujú koncentráciu a sústredenie.
Krížovky, skladačky (puzzle, hračky od značky GuideCraft či rôzne stavebnice i tvorivé sety) a kartové hry, ako 'Uno' alebo dobble skutečně zlepšujú pozornosť na slová, čísla a obrázky. Obrázkové hádanky, kde dieťa musí nájsť, čo nie je správne alebo ťažko nájsť zakrytú vec, zvyšujú koncentráciu.
Sekvencia - väzba medzi poriadkom a koncentráciou je silná. Recepty, prestretie stola a radenie vecí podľa abecedy sú skvelé aktivity pre deti, ktoré majú problémy s koncentráciou.
Stačí sedieť - Samozrejme, povedať dieťaťu aby len sedelo na stoličke a nič nerobilo, dokiaľ naň nemrkne, nie je celkom výnimočná hra, ale má niečo do seba. Ďalšia hra pre zlepšenie koncentrácie v tejto kategórii je "Socha!" Opakovaným hraním je mozog dieťaťa "cvičený" a vyzýva ku koncentrácii, čo posilňuje spojenie mysle a tela a zlepšuje zameranie.
Pripravte prostredie bez rozptýlenia
Niektoré deti reagujú dobre v prostredí, ktoré je upokojujúce a relaxačné, iné zase vyžadujú svižnejšie tempo všade a stále. Pochopenie toho, aké prostredie vaše dieťa potrebuje, je prvým krokom k zvýšeniu úrovne koncentrácie. Existujú tiež krásne hračky a pomôcky, ktoré deti upokoja a lepšie sa s nimi potom pracuje. U nás sú to napríklad rôzne senzorické valce či senzorické trblietavé gule. Práve senzorické valce oceníte, ak sa vaše dieťatko zle sústredí, pretože sledovaním trblietok a pohybujúcich farebných častí, sa deti upokoja a lepšie kncentrujú. Vyberať si môžete z rôznych druhov. Senzorické trblietavé gule sú nielen ideálne pre poznanie farieb, ale i na precvičenie hmatu. Tiež sa vďaka pozorovaniu víriacich trblietok upokoja a lepšie sa s nimi pracuje. Sú skvelým pomocníkom aj pri zaspávaní.
Zafixovaná rutina
To nielen pomáha pri riadení času, ale tiež pomáha nastaviť myslenia dieťaťa, aby vedelo, kedy musí študovať.
Šlofíka a odpočinok naštartuje koncentráciu
Každý fungujeme dobre po kvalitnom spánku. Vieme, že je potrebných aspoň 8 hodín. U detí pochopiteľne tiež. Čo ale taký rychlo spánok po obede? Deťom to dá zaslúženú pauzu a sú schopné sa potom lepšie sústrediť.
Rozdeľte ťažšie úlohy do menších, daný čas na úlohy
Toto súvisí úzko s motiváciou: dajte dieťaťu menší úlohu, ktorú úspešne dokončí. Je na dobrej ceste dorobiť celú prácu, pretože ho jeho úspech na polceste motivoval. Môžete to spojiť aj s domácimi prácami, miesto upratovania celej kuchyne. Vyberte lepšie slová i činy. Nikdy nie je na škodu ani pochvala.
S tým sa spája čas strávený nad úlohou alebo činnosťou. Dospelý človek sa dokáže sústrediť niečo málo okolo 45 minút, preto počítajte u detí s o dosť menším časovým rozsahom, ktorý strávi pri úlohe. Adekvátnych je niečo okolo dvadsať minút a úloha by tomu tiež mala zodpovedať.
Rozhodne je potrebné si dať aj pozor, aby dieťa nebolo v strese. To sa môže stať, pokiaľ mu úloha a čas neprídu úmerný. Niektoré deti takto nevedia pracovať vôbec, preto je aj dobré činnosť vášho dieťaťa vypozorovať dopredu.
Zistenie metódy učenia je základ - teda vizuálne, auditívne a kinesteticky
Niekto to potrebuje vidieť, niekto počuť a niekto si s tým hrať. Tu je základ celkovej práce s deťmi. Aká metóda je pre vaše dieťa najlepšie? Čo im vyhovuje? Príjmu tak informácie lepšie a sú s nimi schopné lepšie spracovať.
Pripravte vaše deti na ďalšiu úlohu
Toto sa hlavne vypláca, ak vaše dieťa práve robí niečo, čo má veľmi rado. Dáte mu tak šancu pripraviť sa, a ešte si chvíľu užiť jeho aktivitu.
Nastavte správnu odmenu
Nemusí to byť hneď sladkosť, stačí len pohladenie alebo vľúdne slovo, ktoré mnohokrát u dieťaťa urobí väčšiu radosť, ako hmotná alebo sladká vec.
Dôležité je nezabudnúť, že koncentrácia sa nedá zlepšiť hneď na prvý pokus. Je to niečo, na čo sa človek musí zamerať a pomôcť dieťaťu k ďalšiemu rozvoju. Tieto tipy vám pomôžu nielen zlepšovať pozornosť, ale tiež budujú vzťah s vaším drobčekom.