Ako posilňovať a zlepšovať pozornosť u detí

Deti sú od prírody zvedavé s nespútanou energiou. Hlavným dôvodom, prečo deti toľko čelia koncentračným problémom, je ich iné napojenie ako u nás dospelých. Vnímajú všetko inak a majú tiež odlišný prístup. Navyše nie každá úloha, ktorú dostanú, je pre nich zábavna. Nudia sa rýchlejšie a vďaka tomu presunú svoju pozornosť na niečo zaujímavejšie - na rozdiel od nás dospelých. Ako dospelí sme totiž naučení dokončovať úlohy, či sa nám to páči alebo nie.

Nie je ale všetkým dňom koniec a samozrejme existujú techniky a pomôcky, ako docieliť lepšiu koncentráciu u detí.

Hry vedené k sústredenosti a budovaniu pozornosti

Deti sa učia najlepšie hrou, preto je dobré ich aktivity vždy podporiť trochou srandy. V tomto prípade je lepšie nechať laptopy a tablety stranou, klasické hračky sú v tomto prípade ideálnou voľbou.

Mysliaci hry- Hry, ktoré vyžadujú myslenie, plánovanie a využívanie pamäte. Posilňujú koncentráciu a sústredenie.

Krížovky, skladačky (puzzle, hračky od značky GuideCraft či rôzne stavebnice i tvorivé sety) a kartové hry, ako 'Uno' alebo dobble skutečně zlepšujú pozornosť na slová, čísla a obrázky. Obrázkové hádanky, kde dieťa musí nájsť, čo nie je správne alebo ťažko nájsť zakrytú vec, zvyšujú koncentráciu.

Sekvencia - väzba medzi poriadkom a koncentráciou je silná. Recepty, prestretie stola a radenie vecí podľa abecedy sú skvelé aktivity pre deti, ktoré majú problémy s koncentráciou.

Stačí sedieť - Samozrejme, povedať dieťaťu aby  len sedelo na stoličke a nič nerobilo, dokiaľ naň nemrkne, nie je celkom výnimočná hra, ale má niečo do seba. Ďalšia hra pre zlepšenie koncentrácie v tejto kategórii je "Socha!" Opakovaným hraním je mozog dieťaťa "cvičený" a vyzýva ku koncentrácii, čo posilňuje spojenie mysle a tela a zlepšuje zameranie.

Pripravte prostredie bez rozptýlenia 

Niektoré deti reagujú dobre v prostredí, ktoré je upokojujúce a relaxačné, iné zase vyžadujú svižnejšie tempo všade a stále. Pochopenie toho, aké prostredie vaše dieťa potrebuje, je prvým krokom k zvýšeniu úrovne koncentrácie. Existujú tiež krásne hračky a pomôcky, ktoré deti upokoja a lepšie sa s nimi potom pracuje. U nás sú to napríklad rôzne senzorické valce či senzorické trblietavé gule. Práve senzorické valce oceníte, ak sa vaše dieťatko zle sústredí, pretože sledovaním trblietok a pohybujúcich farebných častí, sa deti upokoja a lepšie kncentrujú. Vyberať si môžete z rôznych druhov. Senzorické trblietavé gule sú nielen ideálne pre poznanie farieb, ale i na precvičenie hmatu. Tiež sa vďaka pozorovaniu víriacich trblietok upokoja a lepšie sa s nimi pracuje. Sú skvelým pomocníkom aj pri zaspávaní.

Zafixovaná rutina

To nielen pomáha pri riadení času, ale tiež pomáha nastaviť myslenia dieťaťa, aby vedelo, kedy musí študovať.

Šlofíka a odpočinok naštartuje koncentráciu

Každý fungujeme dobre po kvalitnom spánku. Vieme, že je potrebných aspoň 8 hodín. U detí pochopiteľne tiež. Čo ale taký rychlo spánok po obede? Deťom to dá zaslúženú pauzu a sú schopné sa potom lepšie sústrediť.

Rozdeľte ťažšie úlohy do menších, daný čas na úlohy

Toto súvisí úzko s motiváciou: dajte dieťaťu menší úlohu, ktorú úspešne dokončí. Je na dobrej ceste dorobiť celú prácu, pretože ho jeho úspech na polceste motivoval. Môžete to spojiť aj s domácimi prácami, miesto upratovania celej kuchyne. Vyberte lepšie slová i činy. Nikdy nie je na škodu ani pochvala.

S tým sa spája čas strávený nad úlohou alebo činnosťou. Dospelý človek sa dokáže sústrediť niečo málo okolo 45 minút, preto počítajte u detí s o dosť menším časovým rozsahom, ktorý strávi pri úlohe. Adekvátnych je niečo okolo dvadsať minút a úloha by tomu  tiež  mala zodpovedať.

Rozhodne je potrebné si  dať aj pozor, aby dieťa nebolo v strese. To sa môže stať, pokiaľ mu úloha a čas neprídu úmerný. Niektoré deti takto  nevedia pracovať vôbec, preto je aj dobré činnosť vášho dieťaťa vypozorovať dopredu.

Zistenie metódy učenia je základ - teda vizuálne, auditívne a kinesteticky

Niekto to potrebuje vidieť, niekto počuť a ​​niekto si s tým hrať. Tu je základ celkovej práce s deťmi. Aká metóda je pre vaše dieťa najlepšie? Čo im vyhovuje? Príjmu tak informácie lepšie a sú s nimi schopné lepšie spracovať.

Pripravte vaše deti na ďalšiu úlohu

Toto sa hlavne vypláca, ak vaše dieťa práve robí niečo, čo má veľmi rado. Dáte mu tak šancu pripraviť sa, a ešte si chvíľu užiť jeho aktivitu.

Nastavte správnu odmenu

Nemusí to byť hneď sladkosť, stačí len pohladenie alebo vľúdne slovo, ktoré mnohokrát u dieťaťa urobí väčšiu radosť, ako hmotná alebo sladká vec.

Dôležité je nezabudnúť, že koncentrácia sa nedá zlepšiť hneď na prvý pokus. Je to niečo, na čo sa človek musí zamerať a pomôcť dieťaťu k ďalšiemu rozvoju. Tieto tipy vám pomôžu nielen zlepšovať pozornosť, ale tiež budujú vzťah s vaším drobčekom.