Hrubá motorika - hrou od lezenia k chôdzi

V našich článkoch sa často zaoberáme rozvojom jemnej motoriky a jej dôležitosťou. Takým "predskokanom" jemnej motoriky je ale motorika hrubá. Tak sa jej poďme pozrieť na zúbok :-)

Najdôležitejšie je prvý rok

Hrubá motorika je cielený pohyb celého tela, rúk a nôh. Až po posílení týchto svalových skupín môže plne nastúpiť na rad jemná motorika. Aj preto je pre jej vývoj najdôležitejšie obdobie prvého roku života, kde vznikajú základy pre cielený pohyb v budúcnosti. Detská fyzioterapeutka Anna Dobišová uvádza najdôležitejšie medzníky vo vývoji hrubej motoriky: "V troch mesiacoch by malo dieťa zvládnuť aktívne sa oprieť na brušku o predlaktie a držať hlavičku. Práve tu dochádza k vyváženej aktivácii svalových reťazcov na brušnej a chrbtovej strane, ktorá bude nevyhnutná pre ďalšie -vyššie -pozice vo fyzickom vývoji dieťaťa. "

Nasleduje otáčanie z chrbta na bruško a potom aj lezenie. To má vo vývoji hrubej motoriky nezastupiteľnú úlohu: "Pri lezení po štyroch si dieťa spevní stred tela, a tým sa pripraví na čo nejfyziologickejšiu vertikalizáciu." Rodič by mal dbať predovšetkým na kvalitu pohybu, nie primárne na jeho kvantitu. Len správne vedený pohyb dá dobrý základ: "Celé obdobie pred tým, než si dieťa samo stúpne do priestoru, rozhodne o tom, ako kvalitná bude jeho chôdza a všetky ďalšie pohybové zručnosti," dodáva fyzioterapeutka.

Ako dieťa motivovať k správnemu pohybu? Hrou! Farebné hračky alebo hračky so zvukmi, za ktorými sa bude otáčať. Prekážky, ktoré musia prekonávať - ​​preliezať. Vhodné sú v tomto veku hračky na kolieskach. Keď chce dieťa na štyroch jazdiť s hračkou, musí zapojiť veľké množstvo svalov, ktoré sú potom potrebné pre stabilné postavenie do stoja. Chodiace batoľa si potom môže pomocou ťahacej hračky trénovať rýchlosť chôdze. Pre malých lezcov vyskúšajte dreveného pretekára od  Plan Toys alebo Pišlická autíčka. Popularitu si tiež určite získa tahací drevený krokodíl, ktorý pri jazde krúti hlavou a chvostom.

Stáť v pokoji ... aj to je hrubá motorika

Mnohí z nás si predstavujú, že hrubá motorika je len pohyb. Naopak - keď si dieťa prvýkrát stúpne a stojí úplne pokojne, je to jeden z najdôležitejších medzníkov v jeho živote. Rovnako tak už sediace batoľa musí zapájať veľké množstvo svalov. Tie dynamicky pracujú na zabezpečenie stability a neustále sa musia vyrovnávať s rôznymi podnetmi z okolia, ktoré môžu stabilitu porušiť. "Keď dieťa sedí a hrá sa napríklad s autíčkom alebo len skúma kocku, neustále okrem jemnej motoriky rozvíja aj tú hrubú - celý čas, čo drží autíčko, musí strážiť stabilitu, aby sed udržalo. A to vôbec nie je taká samozrejmosť, ako to vyzerá," opisuje Dobišová.

Ako to chodí na pieskovisku

Hry na piesku sú pre malé deti z hľadiska hrubej motoriky veľkým prínosom. Trénujú nielen stabilitu, ale tiež ich učí stratégiu pohybu. Ako to pri hre na piesku  všetko funguje? "Dieťa musí udržať stabilnú pozíciu, keď jedna ruka kope lopatkou - musí stabilizovať trup, aby bola ruka schopná nejakého voľného pohybu. Pri kopaní potom musí neustále balansovať, aby ho to nerozhodilo ... Zdá sa to ako samozrejmosť, ale u dieťaťa musí mozog všetky tieto veci neustále prehodnocovať, pretože ich ešte nemá zautomatizované, " hovorí fyzioterapeutka. Keď teda s vaším dieťaťom oslávite jeho prvé prelezenie múriky na pieskovisko, nezabudnite so seboumať  poriadnu výbavu - lopatku, hrabličky, nákladiak ... alebo rovno celé vedierko aj s formičkami.

Nesmrteľné hračky - Hojdacie kone, trampolíny a kolotoče

Predškolský vek u detí prebieha v znamení pohybových aktivít, z ktorých by sa dospelému často zatočila hlava. "U všetkých týchto aktivít je výrazne stimulovaný statokinetický orgán vo vnútornom uchu, ktorý nás informuje o zmenách polohy. Pre deti je táto stimulácia väčšinou príjemná. Preto malé bábätká hojdajú, aby zaspali. A väčšie deti majú z rovnakého dôvodu rady trampolíny, hojdačky a kolotoče. " V predškolskom veku sa začína objavovať vrstevnická súťaživosť a práve tá býva zásadným prvkom v rozvoji motorických aktivít. Už to nie je len beh a snaha udržať sa na nohách. Ale začínajú sa rozvíjať aj kombinované zručnosti. Loptu, s ktorou si batoľa najskôr kotúľalo, dokáže časom kopnúť do diaľky, bez toho aby spadlo. A tá radosť, keď sa za nejakú dobu trafí aj do brány! K prirodzenému pohybu dieťa nepotrebuje zložité hračky. Stačia skákacie panáky na asfalte, švihadlo alebo lopta. Aj u nás v obchode nájdete hry a hračky, ktoré sú ako stvorené pre letné šantenie a súťaženie. Môžete vyberať z najrôznejších druhov lôpt, skákanie pre menšie deti obstarajú nafukovacie zvieratka od firmy Fatra. Nechýba ani povestná skákacie guma a pre staršie děti pétanque, alebo hádzacia hra so žabkou.

Prirodzená zvedavosť a hra - to sú ingrediencie, ktoré naše deti vedú k rozvoju všetkých motorických zručností. My, rodičia, nezabúdajme pridať aj štipku trpezlivosti. Nabudúce sa môžete tešiť na rozhovor s fyzioterapeutkou - o rehabilitácii na konskom chrbte, o tom, či je vývoj hrubej motoriky dedičný, čo je pre podporu hrubej motoriky dobré a v neposlednom rade aj o športe. Krásne slnečné dni!