Fašiangové veselie je oslava hojnosti pred pôstom

Fašiangy sú trojtýždňový sviatok, obdobie osláv, veselia, jedla a pitia, vložený medzi dve pôstne obdobia: Vianoce a Veľká noc. Začína 6. januára sviatkom Troch Kráľov, keď sa končia vianočné sviatky. Kým začiatok má pevný dátum, koniec fašiangov na Popolcovú stredu je závislý na dátume Veľkej noci a končí tak v rozmedzí od polovice februára do začiatku marca. Tento rok tak fašiangy budú trvať až do zajtrajšieho masopustního utorka, teda 16. februára. Na to nadviaže 17. februára Popolcová streda, ktorou začína veľkonočný pôst.

Fašiangy sú obdobím hojnosti, kedy sa usporadúvajú plesy, slávnosti a karnevaly. Obdobie, ktoré je plné jedla, pitia a zábavy. Je to totiž obdobie pred pôstom, kedy naopak dochádza k upokojeniu. Fašiangy je obdobie radosti a hojnosti, ktoré si užijete pred pôstnym obdobím. Je to tiež obdobie zabíjačiek a masových hodov. Najdôležitejším a nejveselejším obdobím fašiangov sú posledné tri dni - nedeľa, pondelok a utorok. Po nich prichádza štyridsaťdňový pôst, ktorý sa začína Popolcovou stredou a končí Veľkou nocou. Fašiangy aj Veľká noc je vlastne vítaním jari.

Fašiangy majú niekoľko zásadných dní a tými sú tučný štvrtok, kedy sa má čo najviac jesť a piť, aby mal každý silu po celý rok. Tanečnou nedeľou sa začína najväčšie fašiangové veselie. A v maškarný utorok fašiangová zábava vrcholíí. Posledné dni fašiangov sa tradične nazývajú ostatky fašiangov, Fašang. Okrem karnevalov sa pečú fašiangová šišky, veľa sa pije a jej. Dnes sa fašiangový a fašankové sprievody masiek často robia cez víkendy, pretože Fašiangový utorok pripadá na pracovný deň.

Dôležité dátumy Fašniangov a Veľkej noci v roku 2021

  • Tučný štvrtok 11. februára 2021
  • Fašiangová nedeľa 14. februára 2021
  • Fašiangový utorok 16. februára 2021
  • Popolcová streda 17. februára 2021
  • Prvý jarný spln 26. marca 2021
  • Veľký piatok 2. apríla 2021
  • Veľkonočná nedeľa 4. apríla 2021
  • Veľkonočný pondelok 5. apríla 2021

 

Vyrábanie krásnych masiek

Pretože tento rok je to s fašiangovým sprievody ťažšie kvôli súčasnej pandémii, neznamená to, že ste nejakého toho medveďa, cukrárku, cigánku či anjelika nestretli. A ak majú deti ešte stále karnevalovú náladu, môžete si s nimi nejakú tú masku vyrobiť. A napríklad aj nejakú z našich tvorivých sád: vyrob si masku - princezná, vyrob si masku - pirát, vyrob si masku - zvieratká z džungle, alebo Paper mask od firmy Tiger Tribe. Vyrábanie masiek je skvelá kreatívna činnosť a zábava na doma, alebo na oslavu.

A aj keď je to ešte mesiac a kúsok do Veľkej noci, myslíme aj na ňu. A tak "stay tuned", čoskoro u nás nájdete krásne tipy na darčeky k Veľkej noci!