Desatoro, ako s deťmi hovoriť o koronavíruse

1. Zvýšte pocit bezpečia dieťaťa. Uistite ho, že sa nemusí báť. Zorganizujte sa a upokojte sami seba.
Objímte ho. Povedzte mu, že ho máte rada / rád. Vysvetlite mu, že sa nemusí báť, že je v bezpečí. Sami sa nenechajte vystrašiť a nestrašte ani dieťa. Pred rozhovorom s dieťaťom sa sami upokojte, pripravte si hlavné body, na čo sa budete pýtať a aké informácie chcete odovzdať. Majte na pamäti, že deti čítajú naše emócie a podľa toho, ako pred ním vystupujeme si budú naše informácie vysvetľovať. Dieťa je vaším zrkadlom, preto je veľmi dôležité, aby z vás cítilo pokoj a bezpečie. Preto si strážte aj svoju neverbálnej komunikácii - dieťa vníma aj to, čo vy ani nezaznamenáte. Nehovorte nad hlavami detí o veciach dospelých, deti to často citlivo vnímajú.

2. Spíšte si, o čom sa budete s dieťaťom baviť.
Tým, že si spíšete o čom sa budete baviť, získate sami stabilitu, nadhľad a štruktúru a vyvarujete sa nežiaducich emócií, ktoré by vaše dieťa mohli vyľakať. Zároveň na nič nezabudnete.

3. Zisťujte, čo o koronavíruse dieťa vie a na čo sa chce spýtať.
Pýtajte sa detí. Opýtajte sa, čo im o koronavíruse hovorili v škole. Zistite, čo si o ňom myslia a ako sa o ňom bavia s kamarátmi a ostatnými. Nechajte si vyrozprávať, kde získava informácie. Na konkrétne otázky sa totiž lepšie zodpovedá a minimalizuje sa riziko šírenia poplašných správ, fám a paniky. Dajte dieťaťu priestor na jeho vlastné otázky. Pre odpovede na otázky detí starostlivo voľte zdroje informácií. Nenechajte sa ovládať bulvárom alebo konšpiračnými webmi. Weby MŠ SR a ministerstva zdravotníctva poskytujú informácie, ktoré sú overené, aktualizované a nemali by byť zavádzajúce.

4. Zmapujte strachy a neistoty dieťaťa.
Okrem toho, čo si o koronavíruse myslí, zistite, aké sú jeho pocity, z čoho má obavy a strach. Vysvetlite mu, že to, čo sa deje (ako napríklad zatvorená škola, obmedzenie akcií, karanténa) je súčasť prevencie. Je to z dôvodu, aby ľudia hromadne neochoreli, a aby bola choroba pod kontrolou. Vysvetlite, že sa takto ľudia spoločne bránia. Uistite dieťa, že nie je v ohrození života.

5. Vysvetľujte mu fakty - čo ten koronavírus je a ako sa môžeme chrániť.
Podľa veku dieťaťa voľte vhodné slová, nedramatizujte, povedzte, že sa jedná o nové ochorenie, na ktoré sa hľadá liek a že už poznáme postupy, ako znížime možnosť nákazy. Buďte názorný. Zdôraznite, že je dôležité dodržiavať hygienu, dobre a často si umývať ruky. Nesiahať si do úst a do nosa. Je to základ, ako znížiť riziko nákazy. Natrénujte si znovu s dieťaťom umývanie rúk. Buďte sami deťom príkladom, ako sa zodpovedne správať.

6. Vytvorte si časový harmonogram dňa i týždenný plán. Pomôže to dieťaťu aj vám samotným.
Aj počas prázdnin je dôležitý poriadok - vneste do vašich novo nadobudnutých "prázdninových" dní poriadok, vysvetlite dieťaťu, že je potrebné aj plniť povinnosti. Môžete dieťaťu naplánovať čas pre hry, spoločnú komunikáciu, pomoc v domácnosti i učenie a písanie úloh.

7. Nevoďte deti do nových veľkých kolektívov.
Aj tu platí, že menej je viac. Vedzte, že čím väčšia koncentrácia ľudí, tým väčšie je riziko nákazy.

8. Vysvetlite dieťaťu, že aj vy máte nejaké obmedzenia, ako napr., že musíte pracovať z domova.
Zároveň aj dieťa môže plniť školské povinnosti z domova. Komunikujte v tejto oblasti so školou.

9. Udržujte sociálny kontakt detí a komunikáciu s rodinou a kamarátmi.
Nechajte ich, nech si s kamarátmi zavolajú, oznámi si svoje pocity. S členmi rodiny a kamarátmi môžete udržiavať kontakty osobne, cez skype alebo skupiny na sociálnych sieťach.

10. Nezabudnite, že pohyb, dobrá nálada a prísun vitamínov je dôležitý.
Preto choďte s deťmi von, nechajte ich vybiť prebytočnú energiu. Striedajte relaxáciu a primeranú záťaž, posilňujte telo i myseľ. Dodržujte prísun vitamínov, dostatok spánku, udržujte si dobrú náladu - prispejete tým k posilneniu imunity aj psychickej odolnosti.

Pre Kidtown.sk vypracovala Jana Vyhlídalová v spolupráci s PhDr. Štefanom Vymětalom, PhD, členom Stáleho výboru pre psychológiu kríz, katastrof a traumy EFPA