Ako vybrať správne aktovku? Poradíme

Zatiaľ stále ešte pomaly, ale ani sa nenazdáme a priblíži sa začiatok školy. Patríte tiež medzi tých, čo všetko zaobstarávajú na poslednú chvíľu? Zásadnou výbavou, ktorú musí mať každý školák, je aktovka. Jej výber však nie je žiadna sranda. Niekto už skúsenosť s výberom má, pre iných je to úplná novinka. Všetkým môže pomôcť pár rád ako na to.

Je jasné, že deti najviac ocenia vzhľad a to, aká rozprávková postavička na aktovke je. Pre výber sú ale dôležitejšie iné kritériá, hlavne hľadisko zdravie a bezpečnosť. Atraktívny motív, ktorý sa bude deťom páčiť, určite nájdete.

Prím hrá zdravie
Jedným z najdôležitejších odporúčaní je skutočnosť, aby aktovka mala anatomicky tvarovanú zadnú stranu, a kopírovala zakrivenie chrbtice. A vďaka tomu zabezpečiť, aby aj pri naplnení ťažšími učebnicami, držala správny tvar. Pomôže tiež pevnejšie zadná strana, ale to neznamená úplne tvrdá, skôr pevná a trochu zmäkčená, aby netlačila a zabránila nepríjemným otlakom. Správny chrbát totiž drží chrbát batohu v správnom uhle a vďaka anatomickému polstrovaniu  zaisťuje správnu cirkuláciu vzduchu okolo tela. Pevné by malo byť tiež dno a boky aktovky.

Podceniť sa nesmú ani ramenné popruhy, pretože ak napríklad budú príliš úzke, môžu deti tlačiť a "zarezávať" sa do ramienok. Odborníci odporúčajú šírku aspoň štyri centimetre. Ideálne je tiež, ak sú popruhy nastaviteľné na výšku dieťaťa. Aktovky a batohy, ktoré majú navyše bedrový pás, váhu aktovky odľahčia a hlavne zabezpečia, že tlak je vyvíjaný iba na ramená a chrbát školáka.

Ako spoznáte, že ste nevybrali dobre? Tak, že aktovka a batoh nie sú pohodlné, niekde tlačia, alebo deti nútia do neprirodzených polôh. Vizuálne to vyzerá tak, že deti majú napríklad predsunuté držanie hlavy, ramien a celkové prenesenie ťažiska tela dopredu. Môže sa to zdať ako strašenie, ale podľa lekárov je práve zle zvolená aktovka a batoh príčinou neskorších problémov s chrbtom.

Aktovky by mali byť ľahké aj prázdne
Na čo niekedy zabúdame, je samotná váha aktovky pred naplnením. Všetky zošity a učebnice, ktoré budú školáci nosiť, urobia z batohu či aktovky poriadne ťažkú batožinu. Bohužiaľ nie všetky školy majú pre deti k dispozícii skrinky, v ktorých si veci môžu nechať. A preto je dobré vyberať čo najľahšie modely. Norma hovorí, že aktovka nesmie byť ťažšia ako 1,2 kg.

Zamerajte sa na vrecká aktovky
Praktickým meradlom je tiež vnútorné i vonkajšie delenie aktovky, pretože ak má vybraný model iba jednu veľkú priehradku, budú v nej mať deti poriadny neporiadok. Hodiť sa bude napríklad malé vrecko na kľúče, čip na obedy alebo peňaženku - to by mao byť vnútorné z dôvodu bezpečnosti. Využijete tiež samostatnú kapsu pre desiatu alebo peračník, rovnako tak pre fľaštičku na vodu. Na zahodenie nie je tiež vyskúšať zapínanie, aby ich deti bez problému otvorili aj zavreli.

Dieťa by malo byť vidieť

Dôležitým prvkom sú reflexné časti, vďaka ktorým sú deti lepšie viditeľné, špeciálne potom, keď sa zošerí. U veľkého množstva aktoviek aj batohov sú reflexné časti automatickou súčasťou. Neplatí to však pri všetkých. Ak sa vám ale páči model, ktorý reflexné prvky nemám, nemusíte ešte hádzať flintu do žita. Reflexné doplnky sa dajú dokúpiť a na batoh alebo aktovku pripnúť.

Je dobré vedieť, že môžete tiež kúpiť pre prváčikov aktovku s menšími chrbtom, ktoré sa malým detským chrbtu lepšie prispôsobí. A neskôr dokúpiť väčší.