Ako posilňovať a zlepšovať pozornosť u detí

Deti sú od prírody zvedavé s nespútanou energiou. Hlavným dôvodom, prečo deti toľko čelia koncentračným problémom, je ich iné napojenie ako u nás dospelých. Vnímajú všetko inak a tiež majú odlišný prístup. Navyše nie každá úloha, ktorú dostanú, je pre nich zábavná, nudia sa rýchlejšie a vďaka tomu presunú svoju pozornosť na niečo zaujímavejšie - na rozdiel od dospelých. Ako dospelí sme totiž naučení dokončovať úlohy, či sa nám to páči alebo nie.

Nie je ale všetkým dňom koniec a samozrejme existujú techniky a pomôcky, ako docieliť u detí lepšiu koncentráciu.

Hry vedené k sústredenosti a budovanie pozornosti
Deti sa učia najlepšie hrou, preto je dobré ich aktivity vždy podporiť trochou zábavy. V tomto prípade je lepšie nechať laptopy a tablety na strane. Ideálnou voľbou v tomto prípade sú klasické hračky. A tých nájdete u nás v kidtown.sk veľa :-)

Mysliace hry - Hry, ktoré vyžadujú myslenie, plánovanie a využitie pamäte. Posilňujú koncentráciu a sústredenie.

Krížovky, skladačky (puzzle, hračky od značky GuideCraft či rôzne stavebnice i tvorivé sety) tiež kartové hry ako 'Uno' alebo dobble skutočne zlepšujú pozornosť na slová, čísla a obrázky. Koncentráciu tiež zvyšujú obrázkové hádanky, kde dieťa musí nájsť, čo nie je správne alebo ťažko nájsť zakrytú vec.

 954-1_pol-pl-puzzle-odkrywcy-kosmos-crocodile-creek-2920-7-19685-3

Sekvencia - väzba medzi poriadkom a koncentráciou je silná. Recepty, prestretie stola a radenie vecí podľa abecedy sú skvelé aktivity pre deti, ktoré majú problémy s koncentráciou.

Stačí sedieť - Samozrejme, povedať dieťaťu aby len sedelo na stoličke a nič nerobilo, dokiaľ naň nemrknete, nie je celkom výnimočná hra, ale má niečo do seba. Ďalšia hra pre zlepšenie koncentrácie v tejto kategórii je "Socha!" Opakovaným hraním je mozog dieťaťa "cvičený" a vyzýva ku koncentrácii, čo posilňuje spojenie mysle a tela a zlepšuje zameranie. Rozumieme ale tomu, že pre niektoré deti, to môže byť nezvládnuteľný úloha. Napriek tomu to nevzdávajte.

Pripravte prostredie bez rozptýlenia
Niektoré deti reagujú dobre v prostredí, ktoré je upokojujúce a relaxačné, ale iné deti vyžadujú svižnejšie tempo všade a stále. Pochopenie toho, aké prostredie vaše dieťa potrebuje, je prvým krokom k zvýšeniu úrovne koncentrácie. Existujú tiež krásne hračky a pomôcky, ktoré deti upokoja a lepšie sa s nimi potom pracuje. U nás to sú napríklad rôzne senzorické valce či senzorické trblietavé gule. Práve senzorické valce oceníte, ak sa dieťatko zle sústredí. Sledovaním trblietok a pohybujúcich sa farebných častí, sa deti upokoja a lepšie koncentrujú. Vyberať môžete z rôznych druhov. Senzorické trblietavé gule sú ideálne pre poznanie farieb i precvičenie hmatu, ale tiež sa vďaka pozorovaniu víriacich trblietok upokoja a lepšie sa s nimi pracuje. Sú skvelým pomocníkom aj pri zaspávaní. 

5493-1_92078-7-rgb5889_sensory-trpytive-koule-rainbow-glitter-ball

Zafixovaná rutina
To nielen pomáha pri riadení času, ale tiež pomáha nastaviť myslenie dieťaťa, aby vedelo, kedy musí študovať.

Krátky spánok a odpočinok naštartuje koncentráciu
Každý fungujeme dobre po kvalitnom spánku. Vieme, že je potrebných aspoň 8. Čo ale taký rychlo spánok po obede? Deťom to dá zaslúženú pauzu a sú schopné sa potom lepšie sústrediť, pretože počas krátkeho spánku alebo pauzy dostanú čas sa zamerať na zábavu.

Rozdeľte ťažšie úlohy do menších, daný čas na úlohy
Toto úzko súvisí s motiváciou: dajte dieťaťu menšiu úlohu, ktorú úspešne dokončí. Je na dobrej ceste dorobiť celú prácu, pretože ho jeho úspech na polceste motivoval. Môžete to spojiť aj s domácimi prácami, miesto upratovania celej kuchyne, vyberte lepšie slová i činy. Pochvala tiež nie je nikdy na škodu.

S tým sa spája čas strávený nad úlohou alebo činnosťou. Dospelý človek sa dokáže sústrediť tak okolo 45 minút. U detí preto počítajte s menšou časovou náplňou na úlohu. Adekvátny je čas okolo 20 minút a tomu by mala zodpovedať i úloha. Je potrebné si dať rozhodne  aj pozor, aby dieťa nebolo v strese. To sa môže stať, pokiaľ mu úloha a čas neprídu úmerné. Niektoré deti takto pracovať nevedia vôbec, preto je aj dobré činnosť vášho dieťaťa vypozorovať dopredu.

Zistenie metódy učenia je základ - teda vizuálna, auditívna a kinestetická
Niekto to potrebuje vidieť, niekto počuť a ​​niekto si s tým hrať. Tu je základ  práce s deťmi. Aká metóda je najlepšia pre vaše dieťa? Čo im vyhovuje? Pojmú tak informácie lepšie a sú schopné ich tak lepšie spracovať.

Pripravte vaše dieťa na ďalšiu úlohu
Toto sa hlavne vypláca, ak vaše dieťa práve robí niečo, čo má veľmi rado. Dáte mu tak šancu pripraviť sa, a ešte chvíľu si užiť jeho aktivitu.

Nastavte správnu odmenu
Nemusí to byť hneď sladkosť, stačí len pohladenie alebo vľúdne slovo, ktoré mnohokrát u dieťaťa urobí väčšiu radosť, ako hmotné alebo sladká vec. Dôležité je nezabudnúť, že koncentrácia sa nedá zlepšiť hneď na prvý pokus. Je to niečo, na čo sa človek musí zamerať a pomôcť dieťaťu k ďalšiemu rozvoju. Tieto tipy vám pomôžu nielen zlepšovať pozornosť, ale tiež budujú vzťah s vaším drobčekom.